Zmiana zawodu. Czy warto się przebranżowić?
[justify][size=3][font=sans-serif][b]Obecnie zmiana zawodu dotyczy niemal każdego. Rzadko zdarza się, aby człowiek pracował w jednym miejscu przez całe życie. Według statystyk osoby, które rozpoczęły pracę zawodową na początku XXI wieku, w ciągu swojego życia przebranżowią się minimum pięć razy. [/b][/font][/size][/justify]
[justify][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Projektowanie nowej ścieżki zawodowej w zgodzie ze sobą jest trudnym procesem. Jednak według badań aż 52% Polaków na pewnym etapie życia, doszło do wniosku, że minęło się z powołaniem zawodowym. Wynika to z faktu iż wiele osób decyzję dotyczącą zawodu podjęło tuż po zakończeniu edukacji. Pierwsze wybory często są nietrafione. Jest to skutek braku doświadczenia zawodowego, wyobrażeń i oczekiwań sprzecznych z rzeczywistością. Z biegiem czasu zmienia się sytuacja życiowa pracownika, zainteresowania, motywacja czy też aspekt finansowy. Wtedy osoba ma większą świadomość czego oczekuje i co chciałaby robić zawodowo. Jeśli wybierze odpowiedni kierunek, taka zamiana zaowocuje nie tylko lepszym samopoczuciem, ale również poprawą sytuacji finansowej.[/font][/size][/justify]
[justify][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif][b]Kiedy warto rozważyć przebranżowienie czy też przekwalifikowanie zawodowe?[/b]
[/font][/size]
[ul]
[li][size=3][font=sans-serif]Gdy człowiek przestaje angażować się w pracę.[/font][/size][/li]
[li][size=3][font=sans-serif]Gdy odczuwa brak satysfakcji z wykonywania swoich obowiązków zawodowych.[/font][/size][/li]
[li][size=3][font=sans-serif]Wynagrodzenie jest nieadekwatne do wykonywanej pracy .[/font][/size][/li]
[li][size=3][font=sans-serif]Kiedy odczuwa, że praca jest źródłem frustracji i stresu.[/font][/size][/li]
[li][size=3][font=sans-serif]Wie, że traci czas w obecnym miejscu, gdyż nie ma żadnych perspektyw.[/font][/size][/li]
[li][size=3][font=sans-serif]Zadania, które wykonuje zaczynają go irytować.[/font][/size][/li]
[li][size=3][font=sans-serif]Odczuwa brak motywacji.[/font][/size][/li]
[li][size=3][font=sans-serif]Nie ma szans na dalszy rozwój ani awans zawodowy[/font][/size][/li]
[/ul]
[/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Zanim jednak podejmiemy decyzję o przebranżowieniu czy też przekwalifikowaniu, musimy się do tego jak najlepiej przygotować. Mimo iż perspektywa natychmiastowego odejścia z pracy jest kusząca, to nie jest najlepsze rozwiązanie. Przebranżowienie jest procesem, który wymaga planu i czasu. Dlatego należy zrobić to mądrze.
[/font][/size][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif][b]Jakie kroki należy podjąć, aby zmienić swoje życie zawodowe?
[/b][/font][/size][/justify]
[justify][ul]
[li][size=3][font=sans-serif][b]Plan[/b][/font][/size][/li]
[/ul]
[/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Podstawą jest stworzenie planu związanego z przebranżowieniem. Każdej zmianie zawodowej powinno towarzyszyć motto ,, poznaj samego siebie”. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące umiejętności, dotychczasowego doświadczenia oraz obszarów, w których czujemy się dobrze. Jakie mamy predyspozycje osobowościowe? Jakie są nasze priorytety? W jakiej branży widzimy swoja przyszłość zawodową? Ważne, aby nie ograniczać się tylko do jednego pomysłu i mieć różne alternatywy.
[/font][/size][/justify]
[justify][ul]
[li][size=3][font=sans-serif][b]Badanie rynku pracy[/b][/font][/size][/li]
[/ul]
[/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Rozpoznanie rynku jest bardzo ważnym krokiem, gdyż dzięki temu unikniemy rozczarowania. Na tym etapie musimy poszukać odpowiedzi jakie branże mają perspektywy wzrostowe? Jakie branże są niszowe? Na jakie stanowiska pracy w danym zawodzie jest największe zapotrzebowanie? Dobrze byłoby również porozmawiać z osobami pracującymi już w zawodzie, który nas zainteresował.
[/font][/size][/justify]
[justify][ul]
[li][b][size=3][font=sans-serif]Nastawienie[/font][/size][/b][/li]
[/ul]
[/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif] Odpowiednie nastawienie to podstawa każdej zmiany również zawodowej. Ważne jest pozytywne podejście i wiara w powodzenie. Stajemy w roli profesjonalisty, a nie petenta. Przyjmujemy postawę osoby, która ma coś do zaoferowania pracodawcy, która poświęca swój czas, pokazuje swoje kompetencje i doświadczenie.
[/font][/size][/justify]
[justify][ul]
[li][size=3][font=sans-serif][b]Koncentracja na celu i konsekwencja w działaniu.[/b][/font][/size][/li]
[/ul]
[/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Im wyraźniej człowiek widzi cel, tym szybciej go osiągnie. Trzeba stworzyć jasną wizję tego, czego się szuka. Zmiana jednak nie nastąpi z dnia na dzień. Na wszystko potrzeba czasu i wysiłku. Aby zmiana przyniosła korzyść, potrzeba długiego procesu.
[/font][/size][/justify]
[ul]
[li][size=3][font=sans-serif][b]Dokształcenie[/b][/font][/size][/li]
[/ul]
[justify][size=3][font=sans-serif]W trakcie przebranżowienia warto otaczać się ludźmi którzy mają już doświadczenie w danym zawodzie. Specjaliści w danej dziedzinie mogą polecić wartościowe szkolenia, kursy i wytłumaczyć jak taka praca wygląda w rzeczywistości. Taką sieć kontaktów można zbudować np. poprzez LinkedIn, GoldenLine.
[/font][/size][/justify]
[ul]
[li][b][size=3][font=sans-serif]Wytrwałość[/font][/size][/b][/li]
[/ul]
[justify][size=3][font=sans-serif]W procesie zmiany mogą pojawiać się momenty zwątpienia, kryzysy. Lęk, smutek, złość czy też strach. Dlatego należy zaakceptować taki stan rzeczy jako część procesu. Z czasem zadziała to na naszą korzyść, gdyż nabierzemy dystansu do negatywnych emocji. Przeszkód na drodze do przebranżowienia może być wiele, dlatego nie należy się poddawać, a konsekwentnie pokonywać przeszkody.[/font][/size][/justify]
[justify][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif][b]Przebranżowienia można dokonać na każdym etapie życia bez względu na wiek, stopień niepełnosprawności czy wykształcenie.
[/b][/font][/size][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Ograniczenia występują jedynie w naszej głowie. Człowiek sam stawia sobie bariery typu ‘’ jestem za stary, aby zmienić zawód”,’’ jestem niepełnosprawny, na pewno mnie odrzucą”, ‘’nie mam doświadczenia i dlatego się nie nadaję” itp. Również nadmierne generalizowanie idące w różnych kierunkach na podstawie jednego zdarzenia powoduje wyciąganie błędnych wniosków np. ‘’rynek jest trudny i nigdy nie znajdę odpowiedniej pracy”, ‘’jak zawsze mam pecha” itp. Nie pomaga również nakładanie negatywnego filtra, polegającego na zauważaniu w swoim otoczeniu jedynie porażek. Zniekształceń w naszym myśleniu może być sporo. Dopóki nie zdejmiemy z siebie tych blokad, nie ruszymy do przodu.
[/font][/size][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Przebranżowienie to wyzwanie wymagające dużego samozaparcia, nauki i czasu. Rynek pracy ciągle się zmienia. Warto być elastycznym i rozszerzać swoje kwalifikacje zawodowe, zgodnie z hasłem [b]”mierz wysoko i sięgaj po więcej!’’[/b][/font][/size][/justify]
[justify][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Małgorzata Cymborska[/font][/size][/justify]
[justify][size=3][font=sans-serif]Trener pracy[/font][/size][/justify]
[justify][/justify]